b_800_600_0_00_images_AKTUALNOSCI_atalewska_Chor2018_cw.jpg

Sukces Chóru I LO im. B. Prusa w Siedlcach na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Ponadpodstawowych KALISZ 2018

„Dylu dylu na badylu co to za muzyka?”

24 marca 2018 r. chór naszej szkoły pod dyrekcją maestro Dariusza Różańskiego stanął w szranki z tymi co potrafią wyśpiewać zgiełk ziemi, milczenie morza i muzykę powietrza. Festiwal pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu UNIVERSITAS CANTANT miał miejsce na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu z siedzibą w Kaliszu.

Zgodnie z wymogami nasz repertuar zawierał następujące utwory:

  • W zielonym gaiku” - słowa ludowe, muzyka Józef Świder, utwór inspirowany folklorem polskim
  • Służyłem ja tobie” – pieśń staropolska w opracowaniu Włodzimierza Sołtysika
  • Dylu dylu” – słowa ludowe, muzyka Edward Bury
  • Can’t help falling in love” – ballada rockowa – słowa H. Peretti i L. Creatore, muzyka G.D. Weiss oparta na utworze “Plaisir d’Amour”
  • Kyrie” – utwór sakralny amerykańskiego kompozytora Johna Leavitta, oparty na starotestamentowym wezwaniu Kyrie Eleison – Panie zmiłuj się

Przygoda z muzyką chóralną dla 25 dziewcząt rozpoczęła się jeszcze w gimnazjum nr 4 w Siedlcach gdzie chórmistrz p. prof. Dariusz Różański założył chór dziewczęcy Canzona. Kontynuacją tego przedsięwzięcia jest obecny zespół, który święci dzisiaj kolejne sukcesy. Obserwując przygotowania do festiwalu, różnorodne ćwiczenia, próby, powtórki kolejnych fragmentów itp. podziwiałam cierpliwość, profesjonalizm, poświecenie i ogromny wkład pracy dyrygenta. Również tuż po przyjeździe do Kalisza w przepięknej auli uniwersyteckiej im. prof. Jerzego Rubińskiego następowały kolejne próby. Tuż przed konkursem kolejne ćwiczenia no i wreszcie sam konkurs, występowaliśmy jako pierwsi, czy stanowiło to pewien dyskomfort? Chociaż „każdy ptak po swojemu śpiewa” to nasze dały taki koncert , że zachwyciły swoją interpretacją międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Krzysztofa Szydzisza z AM w Bydgoszczy.

Zdobyliśmy „Złote Pasmo” dla najlepszego chóru i pierwsze miejsce za wykonanie utworu sakralnego „Kyrie” – chórowi akompaniował Piotr Mikułowski z kl. II d /pozostałe utwory wykonywano a capella/. Byłam pod ogromnym wrażeniem ich występu, pięknego, uduchowionego śpiewu w harmonii, który brzmiał jak brylantowy kamerton. Przypomnę tutaj słowa mistrza ze Stratfordu Williama Szekspira, że złym musi być człowiek, który nie lubi pieśni, śpiewu i muzyki. A jaki byłby bez nich świat? Niewiele było czasu na zwiedzanie pięknego Kalisza – prawdopodobnie najstarszego miasta w Polsce, słynnego z Sanktuarium św. Rodziny, produkcji fortepianów Calisia i przypraw Winiary. Przed ogłoszeniem werdyktów aula zabrzmiała setkami młodych głosów intonujących „Gaude Mater Polonia” – polski hymn średniowieczny, jeden z najstarszych utworów liryki polsko-łacińskiej. „Raduj się Matko Polsko w sławne potomstwo płodna” . Raduj się. Jako była chórzystka nie przypuszczałam /pewnie król rock and rolla także/, że można Jego najsłynniejszą balladę rockową  „Can’t help falling in love” tak zaaranżować – był to mój faworyt. Wiem, że dla naszego Maestra i jego podopiecznych muzyka jest najsubtelniejszą formą przekazu że za Davidem Crosby stwierdziliby oni, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka.

Jesteśmy z Was dumni i Gratulujemy sukcesów!