11 maja 2017 r odbyło się potkanie z dziennikarką Moniką Sieradzką i Martą Grzywacz -dziennikarką i autorką książki „Karol Estreicher -  Obrońca skarbów”.

 Zobacz relację fotograficzną ze spotkania - fot.Konrad Bankiewicz z 1c

Relacje i wrażenia naszych uczniów

Milena Żurawlewska kl. 1e

     W czwartek 11 maja klasa dziennikarsko-prawna z I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach  oraz inni uczniowie brali udział w spotkaniu z dziennikarką i pisarką- Martą Grzywacz. Na początku nie zdawaliśmy sobie sprawy, jaką osobą jest pani Marta. Byliśmy przekonani, że będzie to kolejne, ciekawe,  jednak nic niewnoszące do naszego życia spotkanie. 
     Okazało się, że była prezenterka Wiadomości w TVP1 skutecznie nas zainspirowała i zmotywowała. Udzieliła nam wielu bezcennych rad dotyczących naszej przyszłej kariery zawodowej i rozwoju osobistego. Opowiedziała w barwny sposób swoją historię i na swoim przykładzie udowodniła nam, że można w życiu robić to, co się kocha! Niemal wszyscy słuchacze pozazdrościli dziennikarce pasjonujących podróży, pouczających wywiadów i wielu  wartościowych znajomości. Pani Marta powiedziała nam, że możemy bardzo wiele osiągnąć, jeśli tylko będziemy pracować nad sobą. Z łatwością jej uwierzyliśmy, bo sama włożyła wiele wysiłku, by być cenioną i rozpoznawalną dziennikarką.          Najbardziej spodobała mi się część, w której opowiadała o swojej pracy w prasie. Szczególnie zainteresowały mnie jej artykuły historyczne. Już następnego dnia odwiedziłam kiosk z gazetami, aby nabyć tę, w której publikowane były prace żurnalistki. To spotkanie z pewnością wzbudziło u większości uczestników  refleksję.  Na pewno nie był to czas stracony, bo Marta Grzywacz to niezwykle utalentowana mówczyni, która w ciekawy sposób potrafi przekazać wartościowe treści. Być może te zajęcia nie tylko wpłyną na wzrost poziomu czytelnictwa, ale ktoś z grona słuchaczy zostanie w przyszłości dziennikarzem, bo dzięki Pani Marcie uwierzy, że to niezwykły zawód, a życie publicysty jest pełne przygód.


Ewa Boruta kl. 1e

     Dnia 11.05.2017 roku na lekcji języka polskiego uczestniczyłam z moją klasą w spotkaniu zorganizowanym przez Panią Ewę Muszyńską z dziennikarkami Panią Moniką Sieradzką i Martą Grzywacz. Głównym powodem tego spotkania było wydanie przez tę ostatnią książki pod tytułem : ,,Obrońca skarbów. Karol Estreicher- w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”.
     Na wstępie autorka wspominała o swoich początkach w telewizji oraz o pracy w radiu i gazecie. Kulminacyjnym punktem tego zebrania była historia powstania jej książki. Pisarka skupiła się na postaci  Karola Estreichera. Był on zaangażowany w odzyskanie polskich dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Udało mu się odzyskać ołtarz Wita Stwosza, zbiory Jagiellońskie i obrazy z Muzeum Czartoryskich, m.in. Damę z gronostajem Leonarda da Vinci. Wszystkie te skarby prof. Estreicher sprowadził w 1946 roku do Polski w 26 wagonach pociągu. 
     Uważam, że pani Marta Grzywacz jest elokwentną osobą. Potrafi z zainteresowaniem opowiadać o historii naszego kraju. Byłam pod wrażeniem jej wiedzy i zaangażowania. Czas z nią szybko upłynął. Obudziła we mnie ciekawość do historii. Z ochotą kupię jej książkę.


Magdalena Prokopiak kl. 1e

Odkrywcy świata - czyli praca dziennikarza.
     Coraz częściej korzystamy z mass mediów, aby uzyskać nowe wiadomości zarówno z kraju, jak i te  ze świata. Aby umilić sobie czas, czytamy różne kolorowe czasopisma, słuchamy audycji radiowych, które z pewnością poprawiają nam humor i dostarczają cennych informacji. Ale czy kiedykolwiek, zastanawialiśmy się, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za znalezienie i opracowanie różnych ciekawostek? Czy wyobrażaliśmy sobie kiedyś, ile pracy zajmuje napisanie artykułu do gazety? Na te wszystkie nurtujące nas pytania, mieliśmy okazje uzyskać odpowiedź podczas spotkania, które odbyło się w naszej szkole 11 maja 2017 roku z dziennikarkami Moniką Sieradzką i  Martą Grzywacz. Pani Monika poprowadziła spotkanie, a Pani Marta opowiedziała nam,  co przydarzyło się w jej życiu i jak praca w tym zawodzie, zmieniła jej stosunek do ludzi. Dowiedzieliśmy się również, jakie predyspozycje trzeba mieć, aby zostać dobrym dziennikarzem. Warto też dodać, że niedawno ukazała się książka Pani Marty Grzywacz  „Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”, o której tworzeniu także mogliśmy usłyszeć podczas spotkania. 
    Uważam, że było to bardzo ciekawe doświadczenie dla każdego uczestnika. W dużym stopniu poszerzyliśmy swoja wiedzę - zobaczyliśmy od kulis, na czym polega  praca w tym zawodzie. Na koniec wszyscy pożegnaliśmy naszych  gości gromkimi brawami.


Aleksandra Wojtkowska kl. 1e

Zapach kurzu i duchota sali tworzyły specyficzną atmosferę. Uczniowie I LO im. B. Prusa w Siedlcach 11 maja 2017 roku czekali na spotkanie z wyjątkową osobą – absolwentką prawa (!) Uniwersytetu Warszawskiego (!!), dziennikarką i pisarką, panią Martą Grzywacz, która dzięki uprzejmości pani Moniki Sieradzkiej – także dziennikarki – została zaproszona do naszej szkoły.

   Pani Marta na początku zdawała się być onieśmielona tłumem Prusaków, lecz gdy zaczęła opowiadać (ale  jak opowiadać!) o tym, co robi, słychać było w jej głosie pasję i śmiałość. Jej historie o podróżowaniu po świecie, aby robić reportaże, zaciekawiły wszystkich. Szczególnie w pamięć zapadła ta o wywiadzie z Celine Dion.

   Dziennikarka zaprezentowała również  swoją książkę pt ,,Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”. 

   Z tego spotkania wynieśliśmy bardzo dużo. W końcu jest to osoba, która ma doświadczenie w swojej branży i zna wiele mechanizmów jej działania, a to  jest niezbędne, by dobrze poznać zawód. Szczególnie dla mnie, uczennicy klasy o profilu dziennikarsko-prawniczym, pani Grzywacz stała się pewnego rodzaju inspiracją i skarbnicą dobrych rad.

   Życzę Pani Marcie samych sukcesów. Niech te wszystkie historie i ludzie, którzy w nich występują, nie zostaną zapomniane.


Krzysztof Mikiciuk kl. 1e

      Dnia 11 maja w naszej szkole  w sali 17 odbyło się spotkanie z sympatycznymi  dziennikarkami – Moniką Sieradzką i  Martą Grzywacz. Głównym celem tego wydarzenia było poznanie kulisów dziennikarstwa.
      Weszliśmy do sali, gdzie było już naprawdę dużo osób. Sam wstęp wskazywał na to, że będzie ciekawie. Marta Grzywacz dużo opowiedziała o swoim zawodzie, pasji, a taka relacja jest bezcenna dla młodych ludzi, którzy chcą zostać dziennikarzami. W dotarciu do tych informacji pomagała druga dziennikarka, która prowadziła wywiad z panią Grzywacz. Była to koncepcja, dzięki której spotkanie było godne uwagi. Mogliśmy dowiedzieć się coraz więcej.
Na początku Marta Grzywacz opowiedziała, dlaczego została dziennikarką. Wspomniała także, dla kogo odpowiednia jest ta praca oraz w jaki sposób ją otrzymać. Następnie wysłuchaliśmy, jak potoczyła się jej kariera. Opowiedziała o swoim przejściu z telewizji do radia. Dowiedzieliśmy się, jakie odczucia towarzyszą dziennikarce w jej codziennej pracy. Poza tym pani Grzywacz opowiedziała o tym, co ją ciekawego spotkało w życiu - wiele wywiadów ze sławnymi osobami, niezamierzone zdarzenia. Na koniec była mowa o książce, którą napisała „Obrońca skarbów. Karol Estreicher -  w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”.
     Uważam spotkanie za kształcące i ciekawe. Mogliśmy się przekonać o tym, jak wygląda zawód dziennikarza i czego spodziewać się w tej pracy. Na spotkaniu znalazło się co prawda parę osób, które trochę przeszkadzały, ale mimo wszystko pozostali słuchali z zaciekawieniem.

A na koniec podziękowano paniom gorącymi brawami.


Agata Pawluk kl. 1e

     Marta Grzywacz to dziennikarka, reporterka, prezenterka i pisarka w jednym. Jedenastego maja odwiedziła naszą szkołę i opowiedziała o swojej pracy. Pokazała wady i zalety dziennikarstwa. 
     Jak zdobyć pieniądze pracując jako dziennikarz? To nie zawsze się udaje. Jednak, według Marty Grzywacz, dziennikarzowi wystarczy ciekawość i talent, nie zapominając także o chęci pisania. Zdradziła, że najłatwiej zostać dziennikarzem po studiach, byle innych niż dziennikarstwo, ponieważ dziennikarz powinien mieć jakiś inny, bardziej pewny  zawód. Reporterka opowiadała również o przeprowadzaniu wywiadów, pracy w radiu oraz o swojej książce pt. „Obrońca skarbów. Karol Estreicher- w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”. 
    Spotkanie z Martą Grzywacz pozwoliło poznać pracę dziennikarza i przybliżyło wybór studiów przyszłych reporterów.


Patrycja Demianiuk kl. 1e

     Liceum jest dla nas czasem, w którym zaczynamy poważnie zastanawiać się nad tym, co chcemy robić w dorosłym życiu. Wybory, jakich dokonamy teraz pozostaną z nami już do końca, dlatego musimy się poważnie zastanowić, aby wybrać mądrze.   
     W I LO dnia 11 maja odbyło się spotkanie ze znaną dziennikarką. Pani Marta Grzywacz opowiedziała nam o zawodzie dziennikarza, dzięki czemu moja wiedza na ten temat poszerzyła się. Powiedziała nam, jakie cechy powinna mieć osoba, która nadaje się do tej pracy, pokazała zalety i wady tego zawodu. Dziennikarstwo okazało się nie być tak prostą pracą, jaką myślałam.

     Dzięki temu spotkaniu dowiedziałam się,  czego mogę się spodziewać po tej profesji. Z pewnością jest to praca, w której nie da się nudzić. Można poznać wiele niesamowitych osób. Jest to zawód, który wymaga dużej pracowitości i cierpliwości z naszej strony, ponieważ nie możemy oczekiwać tego, że od początku będziemy pisać dla najsłynniejszych gazet. 
     Pani Marta sprawiła, że zaczęłam szukać więcej informacji na temat dziennikarstwa. Dzięki temu spotkaniu zaczęłam poważnie się zastanawiać nad tym zawodem, a wskazówki pani Grzywacz odnośnie studiów mogą okazać się bardzo przydatne.


Emilia Meter kl. 1e

     Dnia 11 maja 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z dziennikarką - panią Martą Grzywacz, która opowiedziała nam o swojej pracy. Pani Marta jest dziennikarką od wielu lat, a swoją pracę zaczynała jako prezenterka, a w późniejszych latach jako reporterka, w telewizji. Pracowała również w radiu, a obecnie pracuje w wydawnictwie jednej z gazet. Niedawno napisała książkę pod tytułem ”Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”.

     Pani Marta Grzywacz nie studiowała dziennikarstwa - jak mogłoby się nam wydawać. To właśnie ten fakt zainteresował mnie najbardziej. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ale po zaledwie trzymiesięcznym kursie dla dziennikarzy rozpoczęła pracę w tym zawodzie. Dało się jednak zauważyć, że ma wszechstronną wiedzę. 

     Opowiadając swoją historię, udowodniła nam, że to jest właśnie najważniejsze - wiedza i ciekawość poznawania świata. Pani Marta, będąc dziennikarką telewizyjną zwiedziła pół świata i poznała mnóstwo ciekawych ludzi. Teraz po latach może wykorzystać wiedzę, którą wtedy zdobyła. 
Swoimi opowieściami udowodniła nam, że praca dziennikarki może przerodzić się w hobby. Oczywiście dodała również, że to hobby pochłania większość naszego życia, bo jak wspomniała – „dziennikarz nie wie,  co to weekend i wakacje”. Jeśli jednak kochamy to, co robimy,  odczuwamy ogromną przyjemność.

Zapisz