b_800_600_0_00_images_Bialystok_IMG_1792.jpeg

Uczniowie klasy 3a i 2a wraz z nauczycielami pojechali 27 marca 2023 r. roku na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem planu były zajęcia na Uniwersytecie Medycznym. Młodzież w trzech grupach miała warsztaty na różnych kierunkach wydziału Farmakologii. Grupa numer 1 zajmowała się badaniem żywności w zakładzie bromatologii. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób określić zawartość wody w miodzie, świeżość oleju oraz ilość tłuszczu w maśle i margarynie za pomocą promieniowania UV.

Mieli również możliwość skorzystania z badania z wykorzystaniem analizatora składu ciała inBody270.

 Grupa druga, w zakładzie farmacji stosowanej, na wstępie, w pokazowej aptece UMB wysłuchała wykładu, który omawiał zasady pracy w zakładzie, następnie miała okazję własnoręcznie przygotowywać maści, kremy, hydrożele oraz, co spotkało się ze zdecydowanie największą aprobatą młodzieży-witaminowe żelki.

Pozostali uczniowie odwiedzili zakład analiz i bioanaliz leków, gdzie zakładali pod okiem specjalistów, hodowle bioaktywnych komórek glejaka mózgu oraz obserwowali ich zachowanie pod mikroskopem.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem największych zabytków Białegostoku, min Pałacu Branickich i muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Opiekunowie: p. Renata Soczkiewicz, p. Ewa Muszyńska, p. Elżbieta Smółka.