b_800_600_0_00_images_AKTUALNOSCI_smiernicki_2022_10_25_Zamienie.jpg

We wtorek 25 października 2022 r. mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda nie zapowiadała się dobra, rano padał deszcz i do południa chmury zasnuły niebo. Na chwilę przed początkiem zjawiska zaczęło się przejaśniać. Chmury były cały czas, ale były na tyle cienkie, że dawały czasami szansę na obserwacje. Na terenie zielonym I LO im. B. Prusa w Siedlcach zorganizowaliśmy się w grupę obserwacyjną. Przynieśliśmy teleskop do obserwacji nocnych, ale wyposażyliśmy go w specjalistyczny filtr folię ND5, którą umieściliśmy przed teleskopem. Po tym usprawnieniu naszego sprzętu można było bezpiecznie obserwować tarczę Słońca. Oprócz tego do dyspozycji mieliśmy kilkanaście szkieł spawalniczych ND13, które posłużyły do obserwacji bezteleskopowych. 
Na miejsce obserwacji przybyli nauczyciele i uczniowie z siedleckich szkół: ZSP nr 1 popularnego “Elektryka” oraz 1 KLO, czyli “Katolika”. 
Faza maksymalna była o godz. 12:24 i wynosiła 0,535 – to dość “głębokie” zaćmienie, bo wartość fazy 0,535 oznacza, że ciut ponad połowa średnicy tarczy Słońca była zakryta. Nie oznacza to, że 55,3% powierzchni tarczy było zakryte, bowiem było zakryte ok. 41,5 % powierzchni tarczy Słońca. 

Zobacz zdjęcia Tomasza Końko: Zdjęcia Tomasza Końko oraz 4 fazy zaćmienia.

Zdjęcia Sławomira Miernickiego