lkowska_Joanna_2019-11-06.jpg

Joanna Żółkowska, która 28 października 2019r. zagrała na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce w spektaklu „Lilka, cud miłości”. Siedlczanka, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa przyjechała do swojego rodzinnego miasta z przedstawieniem, w którym obok niej wystąpiły: jej córka Paulina Holtz, Krystyna Tkacz i Magdalena Zawadzka. „Lilka, cud miłości”.

To opowieść o miłości, a raczej o tajemnicy miłości. Sztuka ta jest podróżą w czasie: śledzimy bowiem losy tytułowej Lilki od dzieciństwa do śmierci. I podróżą w przestrzeni: akcja dzieje się w secesyjnym Krakowie i Wiedniu, w Zakopanem, Poznaniu, okupowanej Warszawie. Oparty na wierszach, dzienniku i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (nazywanej Lilką), poetki i dramatopisarki dwudziestolecia międzywojennego. Spektakl został przyjęty przez widzów owacjami na stojąco, a grająca w nim Joanna Żółkowska, która w tym roku świętuje 45-lecie pracy powróciła na siedlecką scenę po wielu latach.
Zobacz artykuł Echo Katolickie List gratulacyjny dla J. Żółkowskiej

"Jak nad Muchawką łapałam żaby

J. Żółkowska urodziła się 6 marca 1950 r. w Siedlcach. „Nasz dom był duży piętrowy otoczony ogromnym ogrodem. Niedaleko rósł las i płynęła rzeczka Muchawka. Byłam dzieckiem psotnym. Pamiętam, jak nad Muchawką łapałam żaby. Wyszukiwałam ogromne ropuchy i wrzucałam je ciotce Irenie, jednej z naszych krewnych, za dekolt. Okropnie wrzeszczała. (…) W liceum miałam świetną polonistkę, panią Irenę Gawryjołek. Robiła przedstawienia poetyckie związane z danym autorem czy tematem. Występowałam w nich. Gdy byłam w klasie maturalnej, pani Gawryjołek zaprosiła do naszej szkoły wybitnego aktora Jacka Woszczerowicza. Umówiła mnie z nim na coś w rodzaju przesłuchania. Mistrz polecił mi wykonać różne scenki, wysłuchał mojej recytacji „Żony Wacia” Gałczyńskiego i powiedział: «Idź do szkoły teatralnej!«. Z przejęcia nie spałam całą noc” - tak w jednym z artykułów opisuje lata młodości w Siedlcach aktorka. Jej wspomnienia z nad Muchawki można przeczytać również w książce „Układanka”, której J. Żółkowska jest autorką."
PS. Poprawiłem nazwisko dyrektora i jednocześnie nauczycielki języka polskiego na Gawryjołek
Jan Chróścicki