Fina_Midzypowiatowej_Licealiady_28_03_2019_01m.jpg

28 marca 2019r. w  hali sportowej I LO im.B.Prusa w Siedlcach został rozegrany finał międzypowiatowej licealiady w koszykówce chłopców. Zmierzyły się cztery najlepsze koszykarskie drużyny z regionu.
Mamy zaszczyt poinformować, że nasza drużyna wygrała Międzyszkolną Licealiadę!
Ostatni mecz był niesamowicie emocjonujący. Zawodnicy i kibice nie zawiedli. Ponadto mogliśmy liczyć na wspaniały doping naszej maskotki ?
A naszym reprezentantom i trenerowi mgr Piotrowi Szyszkowskiemu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Fina_Midzypowiatowej_Licealiady_28_03_2019_02m.jpg
Fina_Midzypowiatowej_Licealiady_28_03_2019_03m.jpg            

            Dzień 28 marca 2019 roku zostanie na długo w pamięci gości, kibiców i koszykarzy. Tego dnia odbyła się w I LO im. B. Prusa w Siedlcach kolejna edycja Międzypowiatowej Licealiady w Koszykówce Chłopców ze szkół średnich. W tym regionalnym święcie koszykówki startowały następujące zespoły wyłonione z wcześniejszych etapów rywalizacji: ZSP nr 1 w Siedlcach, ZSZ nr 2 w Mińsku Mazowieckim, II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach oraz gospodarz turnieju i obrońca tytułu mistrzowskiego I LO im. B. Prusa w Siedlcach. Patronat honorowy nad Licealiadą objął zespół ekstraklasy koszykówki żeńskiej PGE MKK Siedlce.
          Wśród około 500 zgromadzonych kibiców, przybyłych na to szczególne widowisko koszykarskie, na trybunie honorowej zasiadł wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce Maciej Nowak (były reprezentant Polski w piłce siatkowej, a obecnie drugi trener I - ligowej drużyny męskiej KPS Siedlce), Teodor Mollov (były trener reprezentacji Polski koszykarek, a obecnie trener drużyny ekstraklasy kobiet PGE MKK Siedlce) wraz z zawodniczkami, Radosław Soja (trener I-ligowego zespołu koszykarzy SKK Siedlce) wraz z kapitanem Rafałem Sobiłą i zawodnikami, a także mecenasi drużyny "Prusa": Grzegorz Sadowski - prezes Firmy SAD-MAR (czuwa nad wszelkimi sprawami organizacyjnymi), Tomasz Buda - prezes Firmy MKL BAU (ufundował drużynie piękne koszulki), Krzysztof Mikiciuk - prezes Firmy TRAC (darczyńca suplementów), Przemysław Kozak - prezes Firmy reklamowej Kozak Druk (zaprojektował i w sposób profesjonalny wykonał wspaniałe plakaty na to święto koszykówki) oraz wielu gości, rodziców i kibiców wraz z nauczycielami z siedleckich szkół.
           Oprawa Licealiady była niezwykle podniosła. Konferansjerem tego widowiska był Filip Piskorski, a nad oprawą muzyczną czuwali: Eryk Iwanek, Julia Zwolińska, Jolanta Jakimiuk, zdjęcia wykonywał Adam Mioduszewski (absolwent "Prusa"), który reprezentuje Firmę Kodak, zaś filmowali przebieg spotkań uczniowie z klasy 1f Mikołaj Kulesza i Michał Roliński.
O godz. 9 rozpoczął się pierwszy mecz półfinałowy, w którym zmierzyli się koszykarze gospodarzy z "Elektrykiem". Pierwszy raz w historii Międzypowiatowej Licealiady w koszykówce sędziowało trzech sędziów, tak jak jest w najlepszej lidze świata w NBA czy w Eurolidze bądź w polskiej ekstraklasie. A sędziowali panowie: Robert Giemzo, Leszek Fiuk i Norbert Trzos. Towarzyszyli im przy stoliku: Marcin Skwarek (sekretarz), Wiktoria Urban (mierząca czas gry) i Dominik Kąkol (mierzący czas 24 sek.).
Pierwszy półfinał zakończył się zwycięstwem zawodników z "Prusa" 70:44.
W drugim półfinale od samego początku prowadzili koszykarze z Mińska Mazowieckiego, którzy pokonali ubiegłorocznych wicemistrzów z "Królówki" 86:68.
         W spotkaniu o 3 miejsce jednak to drużyna z II LO w Siedlcach zwyciężyła reprezentację ZSP nr 1 w Siedlcach 66:51.
Przed wielkim finałem wspaniały występ taneczny zaprezentowały cheerleaders z "Królówki", które wystąpiły pod profesjonalną opieką pani Jolanty Kalinowskiej. Po występie dziewcząt Filip Piskorski swoim medialnym tembrem głosu dokonał prezentacji zawodników uczestniczących w finale. Koszykarze na wzór ligi NBA wbiegali między szpalerem utworzonym przez piękne dziewczęta z "Królówki". Najpierw wbiegli zawodnicy z Mińska Mazowieckiego, a po nich niezwykle gorąco przywitani przez kibiców pod wodzą Karola Filipka wbiegli obrońcy tytułu mistrzowskiego koszykarze z "Prusa". Tuż przed ceremonią prezentacji obu zespołów została wyeksponowana na środku boiska finałowa piłka Spalding TF-1000, która została zakupiona przez Jakuba Sztanderę, prezesa R&J Sztandera. A do walki zagrzewała też po raz pierwszy w historii rozgrywek Międzypowiatowej Licealiady maskotka lwa, która została zakupiona przez Młodzieżową Radę Szkoły, a w którą to ubrał się Piotr Rzeńca.
          Sędzia Robert Giemzo rozpoczął podrzutem piłki finał między I LO w Siedlcach a ZSZ nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Od pierwszej minuty walka była pasjonująca i niezwykle zacięta. Po pierwszej kwarcie koszykarze z "Prusa" wygrywali 20:14. Drugą kwartę wygrali reprezentanci z Mińska 39:36, a w ostatniej sekundzie celnym rzutem za 3 punkty popisał się Kadir Ahmed. Po odprawie w przerwie spotkania zawodnicy z "Prusa" wyszli na parkiet skoncentrowani i zmobilizowani do walki. Wspaniale walczyła cała pierwsza piątka "Prusa" z Gracjanem Sadowskim, który skręcił staw skokowy w trzeciej kwarcie, ale dzięki silnej woli na własną prośbę wszedł w ostatnie kwarcie. Po trzeciej kwarcie koszykarze z I LO prowadzili 57:49. I już do końca przebiegu meczu finałowego gospodarze w pełni kontrolowali wynik, który po ostatnim gwizdku sędziego był następujący 74:62. Kibice wraz z gośćmi uradowani wtargnęli na parkiet, aby wspólnie z zespołem zwycięzców świętować kolejne mistrzostwo Licealiady. Uścisków, uśmiechów i... buziaków od dziewcząt nie było końca.
            Reprezentację naszego liceum i punkty w meczu finałowym zdobyli: Mikołaj Rydzewski 0, Piotr Bartoszuk 0, Bartłomiej Rychlik 10, Wojciech Kołodziejak 9, Ignacy Wysokiński 0, Krystian Redzik kpt. 10, Marcin Cabaj 0, Sebastian Goś 0, Bartłomiej Ożarek 16, Gracjan Sadowski 27, Jakub Orzełowski 2 i Jakub Wawryniuk 0. A w zespole gości najwięcej punktów zdobyli: Kadik Ahmed 25 oraz Daniel Krupieńczyk 16.
Po raz czwarty z rzędu zwyciężyli koszykarze z "Prusa" w Finale Międzypowiatowej Licealiady w koszykówce chłopców ze szkół średnich! Brawo chłopcy!
            W ceremonii wręczania medali i pucharów uczestniczył Pan Dyrektor Andrzej Kopiec wraz z wiceprzewodniczącym Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Siedlcach Henrykiem Szyszko.
            Mistrzowie z "Prusa" stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia z reprezentacją zespołu z ekstraklasy koszykówki kobiet PGE MKK Siedlce wraz z trenerem Teodorem Mollovem, który po finale powiedział: życzyłbym sobie i koszykarkom ekstraklasy tak profesjonalnego poziomu organizacyjnego i wynikającej z niego wspaniałej atmosfery podczas każdego spotkania, a poziom sportowy Licealiady nie odbiegał od ligowego. Gratuluję ci Piotrze po raz kolejny podniośle zorganizowanego święta koszykówki!
 Do zdjęcia pozowała też maskotka lwa. Kapitan zespołu z "Prusa" Krystian Redzik wraz trenerem Piotrem Szyszkowskim udzielali licznych wywiadów lokalnym mediom.
           A na koniec tego święta koszykarskiego trener Szyszkowski zrobił swoim podopiecznym miłą niespodziankę kulinarną..., jego syn Paweł (były reprezentant i kapitan "Prusa" oraz trzykrotny mistrz Licealiady) wniósł na halę pięć przepysznych, dużych pizz upieczonych przez Panią ze szkolnego sklepiku, której koszykarze przekazują głęboki ukłon, a które ufundował pan Janusz Koziestański.
           Trener Piotr Szyszkowski powiedział: Pragnę z głębi mego ducha wyrazić ogromną wdzięczność każdej osobie, która w jakikolwiek sposób przyczyniła się do stworzenia tego niepowtarzalnego klimatu jakże uroczystego i wyjątkowo kulturalnego święta koszykarskiego. Ten rok jest dla mnie rokiem szczególnym, gdyż obchodzę swoje 50 urodziny, i chłopcy tym sukcesem zrobili mi niezwykły prezent. Jest to już czwarte zwycięstwo koszykarzy z "Prusa" z rzędu, w tym moje 10 mistrzostwo w rozgrywkach Międzypowiatowej Licealiady w koszykówce chłopców w okresie 20 lat prowadzenia reprezentacji naszej szkoły. Myślę, że ta 50-procentowa skuteczność w zdobywaniu złotych medali (a także cztery tytuły wicemistrzowskie, i jeden brązowy medal) są pewnym wyznacznikiem roztropnej, perspektywicznej pracy jaką wspólnie z koszykarzami przez ten długi okres wykonaliśmy.           Tegoroczny sukces jest szczególny ze względu na osłabienie jakiego doznała nasza drużyna, po odejściu w ubiegłym sezonie 3 zawodników z pierwszej piątki, a na miesiąc przed finałem przygodę z drużyną zakończył kolejny gracz pierwszopiątkowy. Odczuwam ogromną radość ze współpracy z tak wspaniałą młodzieżą, a równocześnie mam wewnętrzne poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec uczniów-koszykarzy, w stosunku do zacnego liceum i środowiska.
Jestem dumny ze wspólnie stworzonej rodzinnej atmosfery, a tym samym jestem dumny z każdego z Was Droga Koszykarska Husario!
                                                                                                                         Do zobaczenia w kolejnym sezonie koszykarskiej ligi szkół średnich!