Zapraszamy pełnoletnich uczniów do pielęgniarki szkolnej, aby wziąć udział w badaniu, które ma na celu stwierdzenie lub wykluczenie obecności przeciwciał anty-HCV. Problem jest istotny z uwagi na bezobjawowy przebieg zakażenia HCV (wirus zapalenia wątroby typu C). Wirus HCV przez wiele lat może niszczyć wątrobę nie dając jednoznacznych objawów. Ciągłe zmęczenie, symptomy podobne do grypy to tylko niektóre dość nieoczywiste znaki, które mogą wskazywać, że jesteśmy zakażeni i chorujemy na wirusowe zapalenie wątroby typu C.


Często zdarza się, że wykrycie choroby następuje późno, wówczas, kiedy wystąpią już objawy marskości wątroby. Zakażenie HCV wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka wątroby. Dlatego tak ważne jest wykrycie zakażenia HCV.
Obecnie dostępne są leki, które prawie w 100% pozwalają na wyleczenie chorych na przewlekle wirusowe zapalenie wątroby typu C i tym samym na uniknięcie niebezpiecznych powikłań „cichej infekcji”.
W celu stwierdzenia lub wykluczenia obecności przeciwciał anty-HCV potrzebne będzie pobranie po 2-3 kropli krwi włośniczkowej z opuszki palca. Następnie kropla krwi zostanie przeniesiona przez pielęgniarkę na płytkę testową i po 15-20 min możliwe będzie odczytanie wyniku. W przypadku wyniku ujemnego procedura zostanie zakończona. W przypadku wyniku pozytywnego lub wątpliwego zalecamy wykonanie badania molekularnego (rt-PCR) na obecność HCV-RNA w poradni leczenia chorób wątroby, które może potwierdzić bądź wykluczyć aktywne zakażenie. Nie wszystkie pozytywne wyniki testu przesiewowego oznaczają aktywne zakażenie HCV. Istnieje 20-30 % prawdopodobieństwo, że wynik HCV RNA może być korzystny, czyli badanie molekularne nie wykaże obecności materiału genetycznego wirusa. W przypadku gdyby jednak potwierdzono aktywne zakażenie Fundacja Gwiazda Nadziei zaproponuje pomoc w rozwiązaniu problemu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
numer telefonu 609 719 122


Na badanie zapraszamy  do pielęgniarki szkolnej w godzinach 8.00-14.00