V_Zaduszki_Literackie_Prus2017_20.jpg

V Zaduszki Literackie odbyły się 30 listopada 2017r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach, ul. J. Piłsudskiego 5. W tym roku Zaduszki Literackie poświęcone są Bolesławowi Prusowi w 105. rocznicę śmierci pisarza. O autorze Lalki bardzo ciekawie opowiadała gość wieczoru Pani Monika Piątkowska, dziennikarka, pisarka, autorka najnowszej biografii pisarza przedstawiającej portret geniusza targanego namiętnościami, obsesjami i fobiami pt. "Prus. Śledztwo biograficzne." W naszej bibliotece znajduje się ta książka. Polecamy. Zobacz relację fotograficzną.


Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza genialnego i nie docenianego przez współczesnych, prześladowanego przez liczne manie, otoczonego kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewicza. Prus, którego dzięki niej poznajemy, nie jest spiżową figurą na postumencie, lecz prowadzącym podwójne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości. Prus ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej dowiedzieć się można o nim rzeczy najważniejszych.

Monika Piątkowska – dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka Życia przestępczego w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko).
Publikacje
    Talki w wielkim mieście
    Talki z resztą
    Krakowska żałoba
    Nikczemne historie
    Życie przestępcze w przedwojennej Polsce
    Prus: Śledztwo biograficzne, Kraków, Wydawnictwo Znak, 2017.