b_800_600_0_00_images_AKTUALNOSCI_smiernicki_2017_11_17_2F_01_d.jpg

 

W piątek 17 listopada odbyła się wycieczka klasy 2F do Łodzi. Celem wycieczki były pokazy z fizyki, planetarium oraz warsztaty z elektroniki.


Zobacz relację fotograficzną

 

Głównym celem wycieczki były pokazy w planetarium i warsztaty na Politechnice Łódzkiej. Jednak spacer po mieście zaczęliśmy od Placu Wolności, który rozpoczyna najdłuższy deptak i zarazem najbardziej zananą ulicę w Łodzi czyli Piotrkowską. Spacerowaliśmy po tymże deptaku, a dzięki naszemu młodemu przewodnikowi widzieliśmy m.in. Pasaż Róży, Galerię Wielkich Łodzian i Urząd Miasta Łodzi.

Zrobiliśmy sobie "obowiązkowe" zdjęcie przy figurce Misia Uszatka. Dowiedzieliśmy się sporej ilości ciekawostek, jedną z nich jest fakt, że w Łodzi znajduje się mural, który był w Księdze Rekordów Guinnessa. Przewodnik pokazał nam nie tylko Piotrkowską, ale również największy w Polsce multimodalny dworzec czyli Łódź Fabryczna. Dotarliśmy także do "Stajni Jednorożców", przystanku tramwajowego Piotrkowska Centrum, który wywołał pozytywne wrażenie. Po długim spacerze mieliśmy chwilę w Manufakturze, by odpocząć i posilić się.

Po jedzeniu udaliśmy się do planetarium na ul. Pomorską. W trakcie zajęć w planetarium obejrzeliśmy pokaz gwiazdozbiorów letnich i zimowych oraz zmiany położenia Słońca na niebie podczas pór roku. Planetarium na ul. Pomorskiej w Łodzi jest analogowe, przez co nie ma w nim animacji ani kolorowych rysunków gwiazdozbiorów, ale za to wyświetla więcej gwiazd niż planetarium cyfrowe, czym różni się od naszego, szkolnego planetarium.

Po oglądaniu gwiazd, przyszła pora na doświadczenia z elektrostatyki. W jednym z doświadczeń nasza uczennica Monika zgodziła się na zostanie obiektem testowym eksperymentu, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć na czym polega elektryzowanie ciał. Zajęcia oprócz treści dydaktycznych dostarczyły nam dużo śmiechu i zniszczoną fryzurę koleżanki. 

Wycieczkę zakończyliśmy warsztatami na Politechnice Łódzkiej na wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Tam pod okiem wykładowców uczniowie wykonywali pomiary charakterystyk prądowo-napięciowych rezystora i diody prądotwórczej.

Po całym dniu zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy z powrotem do Siedlec.