W życiu codziennym, kulturalnego człowieka poznajemy po tym, że przestrzega norm zachowania nazywanych etykietą. W Internecie takie zasady są również wymagane i świadczą o kulturze człowieka. Znane są pod nazwą netykieta. Netykieta to zbiór zasad kulturalnego zachowania w sieci internetowej, w tym na forach, czatach i grupach dyskusyjnych w mediach społecznościowych.
- Szanuj innych i traktuj ludzi tak, jak chcesz aby traktowali Ciebie. Dotyczy to wszystkiego, co robisz w sieci, wszystkich serwisów i typów aktywności. Internet to nie tylko wirtualne połączenia i boty, to przede wszystkim ludzie, którzy wymagają szacunku.
- Unikaj hejtu i nie trolluj. Nie obrażaj nikogo, nie wyśmiewaj, nie zastraszaj ani nie poniżaj. Szanuj zdanie drugiej osoby, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz, irytuje cię czy masz od niej inne poglądy. Unikaj też trollowania, czyli zamieszczania w sieci zaczepnych i kontrowersyjnych treści, które prowokują do kłótni. Jeśli spotkasz się z takimi wiadomościami, najlepiej je ignoruj.
- Nie rozprzestrzeniaj fake newsów. Jeśli znajdziesz w sieci jakiś szokujący artykuł, nagranie czy zdjęcie, nie udostępniaj takiego materiału od razu swoim znajomym. Najpierw sprawdź jego wiarygodność w kilku innych źródłach – najlepiej w znanych i cieszących się zaufaniem serwisach.
- Unikaj rozsyłania SPAM-u. SPAM to wiadomości, które są masowo przesyłane do innych użytkowników sieci bez ich zgody. Często przybierają formę łańcuszków internetowych, czyli treści namawiających do rozsyłania danej wiadomości do jak największej liczby osób. SPAM-em często posługują się hakerzy, którzy umieszczają w wiadomości link do strony zainfekowanej wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem.
- Szanuj prywatność i prawa autorskie. Jeśli chcesz opublikować w sieci artykuł, nagranie, zdjęcie, infografikę czy inny materiał, który pobrałeś z internetu, pamiętaj o poszanowaniu prawa do własności intelektualnej. Poproś autora danej treści o zgodę na jej publikację, a także wskaż źródło, z którego korzystasz. Nie udostępniaj publicznie prywatnych wiadomości, danych ani zdjęć, które otrzymałeś od innego użytkownika sieci.
- Przestrzegaj regulaminu grupy. Administratorzy niektórych grup i serwisów wprowadzają wewnętrzny regulamin z zasadami netykiety. Każdy użytkownik, który chce brać udział w dyskusji, powinien je znać oraz ich przestrzegać. W przeciwnym razie może utracić możliwość publikowania wiadomości.
- Postuj odpowiedzialnie. Zastanów się dwa razy, zanim coś opublikujesz. Czy ta treść nadawałaby się, by pokazać ją znajomym? Czy jej treść nie byłaby zbyt głupia lub wstydliwa? Czy Twoja społeczność ma ochotę to czytać/ oglądać? Unikaj offtopów, czyli publikowania wiadomości niezwiązanych z tematem w ściśle tematycznych grupach czy na forach.
- Uważaj z ironią i sarkazmem. W komunikacji bezpośredniej mimika, wzrok i gesty mają dużo większe znaczenie dla całości wypowiedzi niż sama jej treść. Pamiętaj, że tekst pisany rządzi się innymi prawami niż mówiony. Ironia, sarkazm, specyficzny ton wypowiedzi – tu bardzo łatwo o nieporozumienia. Jeśli chcesz, żeby wypowiedź była zgodna z zasadami netykietyi prawidłowo odebrana, pomyśl, jak na poziomie słów oddałbyś mrugnięcie okiem czy ironiczny uśmiech.
- Wyszukaj, zanim zapytasz. Zanim zadasz proste pytanie na grupie w mediach społecznościowych czy na forum internetowym, skorzystaj wcześniej z wyszukiwarki – udostępnionej w danym serwisie lub w Google’u. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że identyczne pytanie jak twoje zadał już inny użytkownik oraz uzyskał odpowiedź. Wystarczy wiec ją znaleźć.
- Przestrzegaj zasad prawidłowej polszczyzny. Dzięki temu zostaniesz dobrze zrozumiany przez inne osoby. Nie musisz być mistrzem gramatyki języka polskiego. Możesz korzystać z darmowych wtyczek do przeglądarki, które automatycznie poprawiają błędy. Unikaj też wulgaryzmów.
- Miej umiar. Życie nie kończy się na świecie wirtualnym. Nie musisz być zawsze na górze newsfeedu (najnowszych wiadomości) wszystkich znajomych; nie musisz mieć zawsze ostatniego słowa. W wielu sytuacjach – na przykład ostrych dyskusji – warto po prostu skończyć rozmowę, wylogować się i pójść na spacer lub porozmawiać z kimś bliskim.
Źródło:
https://www.netia.pl/pl/blog/netykieta-co-to-jest
https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/netykieta