Dnia 7 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Czytaniu Narodowym zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Lekturą XII odsłony akcji Narodowe Czytanie jest jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury, a mianowicie powieść „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej.
Maja Kosieradzka 4E: fotoreportaż
Przepiękna aura oraz zieleń Pałacu Ogińskich stworzyły niepowtarzalną atmosferę i wprowadziły uczestników wydarzenia w nostalgiczny nastrój. Sama autorka powieści była zafascynowana przyrodą i kolekcjonowała rośliny. Jak wynika z listu do Aurelego Doroszewskiego, do roku 1903 jej kolekcja liczyła aż 460 okazów.
Ekscytującą podróż w świat literatury rozpoczęto krótką inauguracją dotyczącą dzieła oraz jego roli w kanonie polskiej literatury. Następnie lektorzy, wśród których znajdowali się uczniowie siedleckich szkół, kolejno czytali fragmenty powieści.
Wzbogaceniem doświadczeń uczestników był freestyle w wykonaniu Sor Słowaka nawiązujący do czytanych fragmentów lektury. Miało to na celu zainteresowanie młodzieży polską klasyką i podkreślenie roli kultury i literatury w życiu społecznym. Botaniczna oprawa tegorocznej edycji Narodowego Czytania, zachęci młodych ludzi do poszukiwań wytchnienia i inspiracji w niespiesznej lekturze klasyki polskiego realizmu.
"Czego się człowiek za młodu nauczy to i na starość mruczy" - "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa
Paulina Litewnicka 4E: notatka prasowa
Eliza Orzeszkowa – pisarka epoki pozytywizmu, emancypantka, Polka nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Nie jest zaskoczeniem, że to właśnie dzieło „Nad Niemnem” tej wybitnej Damy Polskiej Literatury zostało wybrane do kolejnej, 12. odsłony Narodowego Czytania.
Dnia 7 września 2023 r. przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, odbyło się czytanie „Nad Niemnem”. Słoneczna pogoda, piękny teren zielony Pałacu Ogińskich, z dala od zgiełku miasta, idealnie podkreślały nastrój całego wydarzenia. Młodzież naszego liceum, w kreacjach pozytywistycznych sufrażystek, niczym z epoki Orzeszkowej, brała czynny udział w akcji. Uczniowie klasy 4e odczytali fragmenty „Nad Niemnem”, przedstawiając historie głównych bohaterów oraz słynne opisy przyrody.
W rozmowach z lokalnymi mediami, maturzyści wspominali, że takie wydarzenia to świetna okazja do zaprezentowania polskiej literatury od innej, etnograficznej strony.
Bardzo dziękujemy Organizatorom za możliwość włączenia się do pięknej tradycji, jaką jest Narodowe Czytanie.
Julia Kulik 4E: reportaż z bohaterem
„Dziś jest, myślałam sobie, a jutro rozwieje się i zniknie” - pisała Eliza Orzeszkowa. W tym roku uczniowie klasy 4e, Remigiusz Sowa, Zofia Osłowska, Wiktoria Wąsowska, Julia Kulik i Paulina Litewnicka, pomogli przedłużyć pamięć o powieści „Nad Niemnem”. Dnia 7 września 2023 roku wzięli udział w akcji Narodowego Czytania A. D. 2023, organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia biografii i twórczości Elizy Orzeszkowej. Po tym po kolei odczytaliśmy fragmenty książki.
Uczniowie opisują to wydarzenie jako niezwykłe, a uczestniczy wydarzenia mówili, że z pewnością zapamiętają je na długo. Była to dla nich świetna okazja, żeby w niecodzienny sposób poznawać klasyki literatury.
Wiktoria Wąsowska 4E: reportaż z wydarzenia
2023 Nad Niemnem - Narodowe Czytanie
Eliza Orzeszkowa była polską pisarką, nominowaną do Literackiej Nagrody Nobla. Była ona feministką, działaczką na rzecz marginalizowanych w czasach jej życia grup takich jak kobiety i Żydzi. Orzeszkowa była przepełniona wiarą w pozytywne rozwiązanie problemów społecznych.
Wielu uważa, że jej podejście do życia i walka o ważne dla niej tematy powinny być naśladowane. Nie dziwne jest więc to, że właśnie powieść Orzeszkowej została wybrana do Narodowego czytania w tym roku.
Dnia 7 września 2023 r., sześcioro maturzystów z klasy 4e (humanistycznej) wzięło udział w 12. odsłonie Narodowego Czytania każdemu znanej powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". O godzinie 11 przed Pałacem Ogińskich, siedzibą Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, zebrali się uczniowie siedleckich liceów takich jak II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi, IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego czy właśnie nasze I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa. Do akcji Narodowego Czytania dołączyli do nas również przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach - nauczyciel akademicki oraz absolwent tej właśnie placówki. Po lekturze I. rozdziału "Nad Niemnem" nastąpiła krótka przerwa na występ raperski absolwenta naszego liceum, Mateusza Misiaka, dedykowany tej powieści.
Remigiusz Sowa 4E: wzmianka prasowa
Powyższe dziennikarskie wprawki gatunkowe są pokłosiem zajęć dziennikarskich w roku szkolnym 2022-2023 w klasie humanistycznej I LO im. Bolesława Prusa.