Sztandar szkoły ufundowany na I Zjezdzie Absolwentów 18.11.1934. Fotografie wykonał mgr Jan Chróścicki
Rewers Na białym tle wyszyty wizerunek Świętego Stanisława Kostki, który trzyma na prawej ręce Dzieciątko Jezus.
|
Awers Na czerwonym tle wyhaftowane złote napisy na górze po lewej stronie nr szkoły 498, po prawej rok 1923 (rok nadania szkole imienia Bolesława Prusa Nad orłem napis: PAŃSTWOWE GIMNAZJUM stylizowany orzeł z koroną Pod orłem napis: im.B.PRUSA w SIEDLCACH poniżej na dole po lewej datę 18.XI, po prawej 1934r (data I Zjazdu Absolwentów i jednocześnie data poświęcenia sztandaru szkolnego).
|
Fotografia z I Zjazdu Absolwentów Gimnazjum im. B. Prusa 18 listopada1934 r.
Sztandar po II Wojnie Światowej nie był wykorzystywany na uroczystościach. Złożony zawinięty w szary papier leżał w składziku wśród zebranych różnych materiałów, namiotów, starych instrumentów, nieużywanych ławek, i innych przedmiotów. W 1993 roku (przed VI Zjazdem Absolwentów Prusa) odlazł ten stary sztandar nauczyciel Jan Chróścicki i przyniósł do dyrektora Adama Owczarczyka.
Jest używany na Zjazdach absolwentów (noszą Go starsi absolwenci) razem z nowym sztandarem z 2003 roku.
W 1934 r. odbył się pierwszy zjazd absolwentów Gimnazjum im. B. Prusa w Siedlcach.
Informacja z pisma „Życie Podlasia” 1934 r., nr 31, s. 2
„Niezwykłym dniem dla państwowego gimnazjum im. Bolesława Prusa była niedziela 18 listopada r. b. Na ten dzień bowiem naznaczono pierwszy zjazd byłych wychowanków tego gimnazjum, w tym też dniu odbyło się poświęcenie sztandaru szkolnego.
Uroczystości poprzedziła zbiórka dawnych i obecnych „prusaków” w niewielkim gmachu szkolnym przy zbiegu ulic Floriańskiej i Sienkiewicza. Stąd przed dziesięciu laty wyszli pierwsi maturzyści – wychowankowie gimnazjum im. B. Prusa; stąd w niedzielę 18 listopada dawni i obecni wychowankowie gimnazjum razem z gronem profesorskim udali się do katedry na nabożeństwo. Po nabożeństwie ksiądz kanonik Koronat Piotrowski dokonał poświęcenia sztandaru, poczem zwrócił się serdecznem przemówieniem do świadków uroczystości.
Chrzestnymi rodzicami sztandaru byli: p. wizytator Jan Odroń w zastępstwie p. Kuratora Okręgu Szkolnego St. Lewickiego i p. dyrektorowa Golczewska.
Po nabożeństwie i poświęceniu sztandaru na niewielkiem podwórku szkolnem zebrali się uczestnicy zjazdu, obecni uczniowie oraz licznie przybyli goście. Wśród zebranych gości byli p.p.: starosta powiatowy St. Guliński, wice-prezydent miasta St. Zdanowski, prokurator Rauze, pułkownik Reder, wizytator szkół średnich J.Odroń, dyrektorzy i dyrektorki szkół średnich i zawodowych, oraz wielu innych przedstawicieli urzędów i instytucyj. Rozpoczęło się tradycyjne wbijanie gwoździ w drzewce nowego sztandaru, poczem prezes szkolnego komitetu rodzicielskiego – p. dyrektor Golczewski wręczył sztandar wybranym przedstawicielom młodzieży gimnazjalnej. Nastąpiły dwa krótkie przemówienia: dyr. St. Golczewskiego od tych, którzy szkole sztandar ofiarowali, a dyr. Gimnazjum Rutkowskiego od tych, którzy ten sztandar przyjęli. Na tem skończyła się pierwsza część uroczystości szkolnej.
W parę chwil później w sali gimnastycznej szkoły rozpoczęły się obrady Pierwszego Zjazdu byłych wychowanków gimnazjum im. B. Prusa. Na przewodniczącego powołano przez aklamację Tadeusza Ciołczyka, sekretarza Magistratu m. Siedlce. Do honorowego prezydjum zjazdu zaproszono wizytatora Jana Odronia, dyrektora St. Rutkowskiego i ks. kanonika K.Piotrowskiego. Następnie powołano do prezydjum zjazdu inżyniera Stanisława Zelenta, porucznika Stanisława Włogę oraz Zdzisława Łukaszkiewicza jako sekretarza Zjazdu.
Pierwszy przemówił do zebranych, swych byłych wychowanków, dyrektor St. Rutkowski. W imieniu koła Siedlczan, skupiającego dawnych wychowanków b. szkół rosyjskich w Siedlcach, witał zjazdowiczów ks. kanonik Józef Kobyliński, poczem jeszcze raz przemawiał ks.K.Piotrowski, prefekt gimnazjum im. B. Prusa od początku istnienia tej szkoły. W imieniu pierwszych maturzystów gimnazjum zabrał głos inż. St. Zelendt, zapewniając, ze nie ginie dobre ziarno, jakie przed laty szkoła zasiała w dusze młodzieży, że dobro wzięte ze szkoły młodzież nauczy się doceniać w twardej szkole życia. Następny z byłych wychowanków – Stanisław Perz zwracał uwagę swych kolegów na potrzebę zajęcia pewnej postawy wobec komplikujących się problemów społecznych. Największe wrażenie wywarło przemówienie młodego ks.dr.Księżopolskiego, który w zakończeniu podkreślał, że dziś po wielu doświadczeniach i rozważaniach nie tylko (sprawdź pisownię) moraliści, ale i ekonomiści dochodzą do przekonania, że odrodzenie świata może nastąpić tylko przez odrodzenie człowieka.
Pod koniec zebrania powzięto uchwałę, powołującą do życia „Koło byłych Wychowanków Gimnazjum im. B. Prusa”. Odczytano i przyjęto statut Koła oraz wybrano Zarząd Koła, którego prezesem został p. Roman Michalik.
Szkolna orkiestra odegrała parę utworów, poczem byli wychowankowie gimnazjum zwiedzili stare sale szkolne i nowe pracownie, podziwiając wzrost szkoły i bogate jej zaopatrzenie w pomoce naukowe, szczególniej w dziale bibljotecznym.
Wspólny obiad i wspólna czarna kawa w Klubie Miejskim zakończyły Pierwszy Zjazd byłych Wychowanków Gimnazjum im. B. Prusa.”120
120 Życie Podlasia 1934 r., nr 31, s. 2; Zbiory zdigitalizowane Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach.